Tvoříme navzdory všemu!

Frances Sanders – The HAAR – premiéra v roce 2020, uspání během pandemie a chystané vzkříšení v roce 2022

Těsně před začátkem světové pandemie stihly Kateřina Eva Lanči ( s půlročním synem v náručí) a Frances Sander (coby dárek ke svým 75 narozeninám) vytvořit sólové představení o stárnutí s humorem, noblesou a nadhledem. Materiálem nám byla jak bohatá fotodokumentace, tak dlouhé rozhovory o všemožných časových úsecích života samotné Frances Sander, Skotky, kamarádky, akademické výtvarnice, pro kterou sólo znamená premiérový vstup na divadelní prkna coby fulltime performerky. Světelný design k představení vytvořil František Fabián, technika při premiéře ve slovenském divadle Potoň dělala tehdy 6letá Meda Lanči a asistenta režie Václav Kovář, tedy celá akce nabyla skutečně rodinných rozměrů i dáky 14 denní rezidenci v prostoru v Nových Bátovcích, které mohla parta hic okupovat a dotáhnout tak 50 minutové představení k finální realizaci.

Po radosti a slzách ze silných zážitků intenzivní premiéry přišla pandemie Covidu.Různé lockdowny a omezení kulturního provozu kvůli pandemii znemožnili českou premiéru. Také hlavní a jediná možná performerka prodělala různá onemocnění. Výsledkem je aktuálně probíhající přetavení představení do audio formy rozhlasové hry. Silný a syrový dokumentární nahrávaný materiál a práce s vlastním hlasem jsou nosnými pilíři při tvorbě nového formátu.

THE HAAR / Loco:Motion Company

Premiéra: 18.01.2020, Divadlo Pôtoň – Centrum umenia a kreativity, Bátovce

Foto: Ľuboš Dobias

Autorské sólo – dokumentárno-filozofické divadelné predstavenie o starnutí, o premenách času, o premenách v čase, s nadhľadom, svojráznym humorom a až chameleónskou premenlivosťou herečky / performerky – 75 ročnej akademickej maliarky škótskeho pôvodu a jej autentickom žití naprieč dejinami.

Réžia, choreografia: Kateřina Eva Lanči (Loco:Motion Company, CZ), Účinkuje, hovorí, tancuje, maľuje: Frances Sander (Tagtool – Ateliér Libušín, GB) režijná asistencia: Václav Kovář (Loco:Motion Company, Teatr Novogo Fronta, Lunchmeat) Light Design: František Fabián (Institut Světelného Designu, Farma v Jeskyni).

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s